Érdekes kísérlet lenne összevetni a Trianonban elszakított magyarság régiónkénti 2013-as könyvtermését.
Nos erre nem vállalkozom, de összeszedtem az idén Aradon, a megyében bemutatott, helyi kiadványokat. Legalábbis azokat, amelyek bemutatását a Nyugati Jelen méltatta.
Januárban Ovidiu Vasilescu: Kozmikus rezonanciák, című verses kötetét mutatták be, amelynek egyik fordítója, a Simonyifalván született aradi Brittich Erzsébet.
Pongrácz P. Mária A kopasz város című kötetét az aradi Irodalmi Jelen kiadó adta ki, és az Aradi Magyar Könyvnapokon, májusban mutatták be.
Szintén a könyvnapokon mutatták be Kiss László – Képek és szemelvények Borossebes város múltjából című könyvét, amelyet a Kölcsey Egyesület adott ki.
Júniusban két könyvbemutató volt. A tornyai iskolatalálkozón vehették kezükbe az érdeklődők Nagy István – Tornyai tanítók és tanulók című kötetét.
Pécskán mutatták be Moldován János és Bódi-Moldován Cristian Pécska és a Maros című kiadványát.
A júliusi kisiratosi falunapokon Vajda Noémi Öregapám mesélte című néprajzi kötetéről hallhattak a jelenlévők.
Borbély Zsolt Attila Aradon élő politológusnak idén három kötete jelent meg. Augusztusban a Neptun-gate-et mutatták be, amely egy szöveggyűjtemény, és 1993-ban megjelent szövegeket tartalmaz.
A Nemzeti önrendelkezés – a magyar jövő útja című kötetében az Erdélyi Naplóban 1993-2003 között megjelent cikkeit gyűjtötte össze.
Az autonómiaharc egy évtizede. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács az erdélyi közéletben című könyvét decemberben mutatták be Kolozsváron.
Szeptemberben mutatta be a Kölcsey Egyesület A minoriták Aradon című kötetét.
A szeptemberben kezdődött Aradi Magyar Napokon mutatta be Nagy István az Aradi magyar múlt című DVD-t, amelyen sok Araddal kapcsolatos, forráskiadványnak minősülő munka digitalizált változata található.
Októberben előbb Matekovitsné Korodi Mária Múltbeli egypercesek című kötetével ismerkedhettek meg az olvasók.
Az Arad városképét meghatározó építész életművét Ujj János és Cziszter Kálmán tárták olvasóik elé a Szántay Lajos és palotái című könyvükben, amelyet a Szabadságszobor Egyesület adott ki, és annak elnöke, Király András írt hozzá előszót. Sajnos a kivitelező debreceni nyomda nem állt feladata magaslatán, és a választott formátumból ítélve a tördelő szerkesztő sem rendelkezett a szükséges tapasztalattal.
Puskel Péter, Fekete Károly és Vasile Andrei-Tiberiu Lapok a kultúrpalota történetéből című könyve a Kultúrpalota építésének centenáriumára jelent meg.
A Szántay kötet debreceni kivitelezése és a Kultúrpalotáról szóló aradi nyomtatása közötti minőségi különbség szemléltetésére álljon itt két kép.
A Szántay Lajos palotái könyvből:
és a Lapok a Kultúrpalota történetéből kötetből:
Novemberben mutatták be Puskel Péter – A város mindenek előtt című könyvét, amelyet a városkép-meghatározó, néhai Salacz Gyula polgármester életművének szánt a szerző.
Brauch Magda irodalomtörténész Személyi igazolvány című novelláskötete szintén novemberben került az olvasókhoz.
Rá egy hétre Réhon József – Carpe diem című könyvét lapozhatták olvasói.
A december elején szokásos Csiky-napokon ünnepelték az aradi középiskola felavatásának 90. évfordulóját, amikor az iskola múltjának szentelt 90 éves az iskolánk, 1923-2013 című könyvet is kézbe vehették az érdeklődők. A nyomás minősége kitűnő, de – szerintem – formátumnak jobb lett volna a Csiky-évkönyveké. Szerkesztő, és olvasószerkesztő híján átfedések és szerkesztési egyenetlenségek is előfordulnak a kötetben.
A Kölcsey Egyesület a Kórusaink I. című, idén harmadik könyve kiadásával búcsúztatta az évet.
Karácsonyi hír volt Nagyálmos Ildikó Panna második könyve.